To co sprawdza się doskonale w przypadku firm lokalnych lub usług niekoniecznie musi przynosić podobne rezultaty w przypadku szeroko pojętego e-commerce. Mowa tu oczywiście o pozycjonowaniu sklepów internetowych oraz o modelu rozliczeń, który da jak najwięcej korzyści zleceniodawcy. Popatrzmy na przykład dużego sklepu posiadającego więcej niż 10 000 produktów w ofercie, załóżmy także na potrzeby naszego małego eksperymentu że jest to firma sprzedająca asortyment odzieżowy.

W przypadku klasycznego modelu pozycjonowania będziemy starali się podnieść frazy takie jak “sklep online odzież” “sklep odzieżowy w internecie” “ubrania sklep internetowy” itp. Oczywiście jest to jak najbardziej poprawny sposób myślenia jednak w dłuższej perspektywie może okazać się że lepszym rozwiązaniem jest wpływanie na tzw długi ogon (tłumaczone z angielskiego terminu “long tail”) czyli pozyskiwanie wysokich pozycji w SERP dla poszczególnych produktów. Cel ten osiąga się wpływając na kategorie lub konkretny asortyment – np. “bluzy DirtyDot” lub “New DirtyDot” w przypadku konkretnego modelu.

W tym momencie pojawia się pierwszy problem- model rozliczeń z firmą pozycjonującą. Dla fraz związanych bezpośrednio z danym produktem łatwiej zdobyć popularność w wyszukiwarce Google oraz tak jak w przypadku eksperymentu – mamy wiele SKU. W tym przypadku pozycjonowanie sklepów internetowych powinno oprzeć się na dostarczeniu wartościowego ruchu bez rozliczania za konkretne pozycje obliczanego wg wzoru: ruch pozyskany z bezpłatnych wyszukań z wyłączeniem fraz związanych z ruchem brandowych (z nazwą sklepu) – ruch bazowy z wyników organicznych  Wynik zostanie pomnożony przez stawkę za jednego unikalnego użytkownika.

Taki model współpracy niesie ze sobą kilka efektów:

  • zwiększona ilość wartościowych odwiedzin
  • motywacyjny system rozliczeń wymagający stałego nadzoru oraz modyfikacji prowadzonych kampanii
  • niższe koszta pozyskania klienta dzięki pozycjonowaniu “long tail”
  • większe możliwości dotarcia do potencjalnego klienta dzięki promocji szerokiego zakresu asortymentu