To co sprawdza się doskonale w przypadku firm lokalnych lub usług niekoniecznie musi przynosić podobne rezultaty w przypadku szeroko pojętego e-commerce. Mowa tu oczywiście o pozycjonowaniu sklepów internetowych oraz o modelu rozliczeń, który da jak najwięcej korzyści zleceniodawcy. Popatrzmy na przykład dużego sklepu posiadającego więcej niż 10 000 produktów w ofercie, załóżmy także na potrzeby naszego małego eksperymentu że jest to firma sprzedająca asortyment odzieżowy.
W przypadku klasycznego modelu pozycjonowania będziemy starali się podnieść frazy takie jak „sklep online odzież” „sklep odzieżowy w internecie” „ubrania sklep internetowy” itp. Oczywiście jest to jak najbardziej poprawny sposób myślenia jednak w dłuższej perspektywie może okazać się że lepszym rozwiązaniem jest wpływanie na tzw długi ogon (tłumaczone z angielskiego terminu „long tail”) czyli pozyskiwanie wysokich pozycji w SERP dla poszczególnych produktów. Cel ten osiąga się wpływając na kategorie lub konkretny asortyment – np. „bluzy DirtyDot” lub „New DirtyDot” w przypadku konkretnego modelu.
W tym momencie pojawia się pierwszy problem- model rozliczeń z firmą pozycjonującą. Dla fraz związanych bezpośrednio z danym produktem łatwiej zdobyć popularność w wyszukiwarce Google oraz tak jak w przypadku eksperymentu – mamy wiele SKU. W tym przypadku pozycjonowanie sklepów internetowych powinno oprzeć się na dostarczeniu wartościowego ruchu bez rozliczania za konkretne pozycje obliczanego wg wzoru: ruch pozyskany z bezpłatnych wyszukań z wyłączeniem fraz związanych z ruchem brandowych (z nazwą sklepu) – ruch bazowy z wyników organicznych Wynik zostanie pomnożony przez stawkę za jednego unikalnego użytkownika.
Taki model współpracy niesie ze sobą kilka efektów:
- zwiększona ilość wartościowych odwiedzin
- motywacyjny system rozliczeń wymagający stałego nadzoru oraz modyfikacji prowadzonych kampanii
- niższe koszta pozyskania klienta dzięki pozycjonowaniu „long tail”
- większe możliwości dotarcia do potencjalnego klienta dzięki promocji szerokiego zakresu asortymentu