Media społecznościowe dają ogromne możliwości marketingowe dla firm każdej wielkości.
Umożliwiają przede wszystkim interakcje oraz udostępnianie i tworzenie treści. To skuteczny sposób na dotarcie do potencjalnych klientów. Jeśli nie rozmawiasz bezpośrednio z odbiorcami za pośrednictwem platform społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy LinkedIn, to dużo tracisz. Świetny marketing w mediach społecznościowych może przynieść duży sukces Twojej firmie, tworząc oddanych zwolenników marki, a nawet zwiększyć znacząco sprzedaż.

funpage

Za pomocą social mediów możesz:
• informować klientów o swoich towarach i usługach
• promować nazwę swojej marki
• dowiedzieć się, co myślą odbiorcy o Twojej firmie
• budować silniejsze relacje z obecnymi klientami
• ..a także przyciągnąć nowych

Jak wybrać najlepsze platformy mediów społecznościowych do marketingu?

Nie ma jednego uniwersalnego kanału, który sprawdzi się w każdym biznesie, ponieważ każda platforma społecznościowa jest o czym innym. Inne treści zawiera LinkedIn, a inne Instagram. Czego innego ludzie szukają, wchodząc na Pinterest, a czego innego na Facebooku. Każda z nich ma inne
grono użytkowników i inne treści. Różne media społecznościowe wymagają różnej specyfiki działania, dlatego opracuj unikalną strategię dostosowaną do każdej platformy.
Jak znaleźć medium dopasowaną najbardziej do promocji Twojego biznesu?
Odpowiedz sobie na podstawowe pytanie: czy na danym kanale są Twoi docelowi odbiorcy i czy publikując swoje treści, będą one tam pasować? Czy masz na tyle czasu, by regularnie prowadzić dany kanał społecznościowy?

Zalety korzystania z mediów społecznościowych

Marketing w mediach społecznościowych ma wiele zalet:

  • szeroki zasięg – mogą one dotrzeć do milionów ludzi na całym świecie. Facebook, Twitter, Instagram pozwalają firmom na dotarcie do określonych grup, często w dokładnych lokalizacjach,
  • są tanie lub darmowe – wiele z nich jest darmowych dla biznesu, a płatne opcje nie są bardzo drogie, (jeszcze)
  • bliska komunikacja z klientami – media społecznościowe pozwalają na osobistą komunikację z klientami indywidualnymi, a także grupami,
  • szybkość zasięgu – możesz szybko rozesłać wiadomości i informacje do wielu osób,
  • łatwa obsługa – nie potrzebujesz dużych umiejętności ani super sprzętu, aby w nich uczestniczyć.
    Przeciętna osoba ze smartfonem lub standardowym komputerem nie powinna mieć żadnych trudności.

Zagrożenia i ryzyko promocji w social mediach

Marketing za pośrednictwem mediów społecznościowych niesie ze sobą również zagrożenia i wiąże się z ryzykiem. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tych zagrożeń i mieć opracowane strategie, aby ich uniknąć.
Może to być na przykład:

  • niewielki lub żaden zwrot, czyli strata czasu i pieniędzy poświęconych na promocję,
  • szybkie rozprzestrzenianie się niewłaściwych informacji o Twojej firmie (np. negatywne recenzje zamieszczone przez innych), regularnie sprawdzaj także, czy ktoś nie podszywa się pod profil Twojej firmy i nie psuje Ci wizerunku,
  • problemy prawne – jeśli nie przestrzegasz przepisów dotyczących prywatności oraz przepisów dotyczących spamu, praw autorskich i innych kwestii online,
  • niebezpieczeństwo zhakowania, bo to właśnie profile firmowe narażone są częściej na ataki, niż konta prywatne.
    Bardzo ważną kwestią jest ochrona danych przed kradzieżą. Dane twojej firmy, twoje produkty, klientów czy pracowników mogą stać się ogólnodostępne. Nie ujawniaj ich zbyt wiele, a zwłaszcza kwestii finansowych.

Które platformy social media wykorzystać w promowaniu?

Różne rodzaje mediów społecznościowych są dobre dla różnych działań marketingowych. Zgodnie z unikalną bazą użytkowników i środowiskiem każdej platformy, najpopularniejsze to Facebook, LinkedIn, Instagram, You Tube, Pinterest i Twitter.

blogowanie

Blogi uzupełniają social media…

Facebook w służbie marketingu

Facebook to serwis, w którym można porozmawiać z klientami, więc zachowaj przyjazny ton. Umożliwia także publikowanie zdjęć, filmów i promowanie ofert specjalnych. Podstawowym narzędziem promocji firmy jest tu fanpage, który wymaga regularnej aktualizacji treści.
Zasięg organiczny może być tam bardzo ograniczony, więc rozważ opłacalną strategię reklamową, która może mieć duży wpływ na Twoją organiczną obecność na tym portalu.

Plusy: budowanie aktywnej, lojalnej społeczności klientów, interakcja z nimi – na bieżąco mogą opiniować twój produkt, usługę lub inne działania. Pozwala na szybki kontakt i odpowiadanie na pytania.
Minusy: algorytmy tej platformy ciągle obniżają zasięgi, więc dotarcie do Twojej grupy docelowej bez płatnych kampanii może być trudne. Kolejnym minusem jest ryzyko uzyskania negatywnych opinii i

odpowiedzi klientów, ponieważ nie da się zadowolić wszystkich. W przypadku sieci
społecznościowych każda negatywna opinia staje się widoczna dla wszystkich subskrybentów, w tym dla obecnych i potencjalnych klientów.

LinkedIn do zastosowań profesjonalnych

LinkedIn to jedna z bardziej profesjonalnych witryn do marketingu. Ma charakter czysto zawodowy. Grupy LinkedIn to miejsce do rozmowy z osobami z podobnych branż i do udostępniania treści osobom o podobnych poglądach. Świetnie nadaje się również do publikowania ofert pracy i ogólnych kontaktów z pracownikami.
Zachęcaj klientów do polecania Twojej firmy na profilu LinkedIn. Rekomendacje sprawiają, że staje się ona bardziej wiarygodna dla nowych zainteresowanych.

Plusy: strona jest dobrze pozycjonowana w wyszukiwarkach, pomaga w budowaniu świadomości marki i poprawia komunikację. Umożliwia uczestnictwo w grupach tematycznych. Pozwala także na przeprowadzenie płatnej reklamy.
Minusy: stworzenie i utrzymanie tam profilu wymaga przede wszystkim czasu, nie wystarczy go tylko czasami sprawdzać. Możesz także otrzymywać dużo spamu od osób niezwiązanych z branżą, a jedynie próbujących nawiązywać nowe kontakty.

Instagram do promocji atrakcyjnych wizualnie treści

Instagram to przede wszystkim zdjęcia, więc jest doskonałe do promocji produktów i usług atrakcyjnych wizualnie. Pomocne w wyszukiwaniu jest oznaczanie zdjęć hasztagami. Oprócz
obserwowania innych użytkowników można obserwować same hasztagi. Świetnie sprawdzą się tu marki kosmetyczne, ale też jedzenie, moda, wyposażenie wnętrz i lifestyle.

Plusy: reklamy na IG mają wysoki zwrot z inwestycji, budowanie relacji z klientami jest dosyć łatwe, a platforma szybko się rozwija.
Minusy: treści wyglądające profesjonalnie są mniej popularne niż zdjęcia zrobione telefonem. Jest to także jedna z najdroższych platform reklamowych.

You Tube i filmy jako forma marketingowa

YouTube to miejsce numer jeden do tworzenia i udostępniania treści wideo. Może być niezwykle potężnym narzędziem marketingu w social mediach. Tworzenie przydatnych filmów instruktażowych pozwoli umieścić Cię wyżej w rankingu wyników wyszukiwania video w Google.

Plusy: szybkie rozprzestrzenianie treści, możliwość umieszczenia linków, tworzenie kanałów promujących biznes.
Minusy: słaba kontrola nad prezentacją swoich filmów.

Pinterest

Pinterest to jeden z najszybciej rozwijających się trendów skupiających obrazy. Idealny do handlu detalicznego, ale każdy może skorzystać z niego do celów społecznościowych lub reklamowych. Portal pozwala firmom prezentować swoją ofertę produktów, jednocześnie rozwijając osobowość marki za pomocą przyciągających wzrok tablic. Tworząc strategię Pinterest, pamiętaj, że głównymi odbiorcami są kobiety, które szukają pomysłów do domu, mody, czy podróży.

Plusy: inspiruje ludzi i zwiększa ekspozycję marki. Około 77% cotygodniowych użytkowników regularnie odkrywa nowe produkty i firmy na tej platformie.

Minusy: niszowi odbiorcy, nie można tworzyć postów (tylko wysokojakościowe obrazy).

Twitter to nie tylko polityka

Twitter polega na mikroblogowaniu – umożliwia wysyłanie i odbieranie krótkich wiadomości od klientów. Umożliwia także rozpowszechnianie aktualizacji.

Plusy: dialog i komunikacja, budowanie grona obserwatorów. Jest bezpłatny i łatwy w użyciu.
Minusy: limitowana liczba znaków, dużo spamujących kont.

Współpraca z agencją zewnętrzną

Skuteczna kampania marketingowa wymaga starannego planowania, stosowania specjalnych narzędzi i taktyk oraz przede wszystkim znajomości trendów marketingu internetowego. W
większych firmach prowadzeniem social mediów zajmują się specjalnie wyznaczeni pracownicy. W rzeczywistości najlepiej jest zatrudnić ekspertów. Współpraca z agencją marketingu przynosi wiele korzyści:

  1. Zyskujesz cenny czas, który możesz poświęcić swojemu biznesowi, a nie jego promocji, zwłaszcza jeśli się na tym nie znasz. Nad Twoimi profilami będą czuwać profesjonaliści – Copywriterzy, graficy…
  2. Świeże i bezstronne spojrzenie – firma zewnętrzna nie będzie miała takich samych wyobrażeń i powiązań z Twoją firmą, jak Ty. Wprowadzi ona nowe pomysły i perspektywę, o których
    prawdopodobnie nigdy byś nie pomyślał/pomyślała.
  3. Firma zewnętrzna to specjaliści, którzy zadbają o przeprowadzenie kampanii reklamowych oraz systematyczną publikację chwytliwych i konwertujących postów. Będą także na bieżąco analizować wyniki i optymalizować kampanie.
  4. Mogą zbadać Twoją obecną strategię, znaleźć i przeanalizować jej błędy oraz je poprawić. Jeśli np. Twoje konta w mediach społecznościowych mają wielu obserwujących, ale reklamy nie przynoszą Ci dochodów, eksperci nie będą mieli problemu z ich wskazaniem i poprawą.

To czy strategia marketingowa agencji przynosi sukcesy, czy porażki można łatwo zmierzyć, za pomocą kluczowych wskaźników efektywności (KPI). Zapewni to przejrzystość jej działania.
Podsumowując, warto więc zainwestować w wizerunek firmy w social mediach. Nie tylko poprawia to ruch w witrynie i pomaga firmom dotrzeć do większej liczby klientów, ale zapewnia także większe zrozumienie Twoich odbiorców.